مجهزترین مرکز آموزشی

آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری

  0
 5859

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های جدیدی برای تامین گرمای ساختمان‌ها طراحی شده‌است. روش‌های قدیمی مثل بخاری نفتی یا گازی و شوفاز‌های گازوئیلی جایشان را به پکیج‌های دیواری داده‌اند. این پکیج‌ها که با آب کار می‌کنند، جایگزین خوبی برای بخاری‌هایی هستند که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کردند.

آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری

لوله کشی یکی از کارهای بسیار مهم و البته فنی است که باید با توجه به اصول و شرایط مختلف انجام شود؛ در سال‌های اخیر، پکیج دیواری به اولویت اصلی‌ سازندگان خانه‌ها تبدیل شده است. در این مقاله قصد داریم با آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری همراه شما باشیم.

چراپکیج‌‌ ها را جایگزین بخاری ‌ها کنیم؟

دلایل مختلفی برای جایگزینی پکیج‌ها با بخاری‌‌های قدیمی وجود دارد. اول اینکه پکیج‌ها خطر کم‌تری دارند و احتمال نشت گاز‌های سمی از آن‌ها وجود ندارد. هم‌چنین افزایش قیمت برخی از سوخت‌ها در چند سال اخیر ، باعث افزایش هزینه در استفاده از وسایل قدیمی شده‌است. هرچند از ظاهر مناسب و یکدست‌تر پکیج‌ها هم نباید غافل شد. مجموعه‌ی این عوامل باعث شده‌است که استفاده از پکیج‌ها در ساختمان‌ها بسیار رایج شود.

دیگر دوره های آموزشگاه سفیر قرن:  دوره آموزش برق ساختمان

آموزش لوله کشی روکار پکیچ دیواری

شروع جایگزینی پکیج

با در نظر گرفتن موارد گفته شده جاگزین‌کردن پکیج‌ با بخاری‌های قدیمی منطقی به‌ نظر می‌رسد. برای شروع این جایگزینی، ابتدا باید مسیر مناسب برای لوله‌کشی مشخص شود. به دلیل این‌که سیستم پکیج با روش‌های قدیمی متفاوت است، باید لوله کشی جدید و مخصوص این‌کار انجام شود. برای انجام این کار از لوله‌ کشی روکار استفاده می‌شود به صورتی که  لوله‌ها و تاسیسات از روی دیوارها عبور می‌کنند.


بیشتر بخوانید : مراحل نصب کولر گازی


لوله کشی روکار چه مزایایی نسبت به لوله کشی توکار دارد؟

  • در لوله کشی توکار در صورت بروز ترک یا شکستگی در قسمتی از لوله‌ها، نشت آب باعث خرابی بخشی از کف یا سقف ساختمان خواهد شد.
  • در صورت نشت آب، برای تعمیر لوله‌ی معیوب، باید قسمتی که لوله دچار شکستگی شده‌است تخریب شود. هزینه‌ی تخریب و بازسازی این بخش، چند برابر هزینه‌ی تعمیر لوله‌ی معیوب است.
  • در گذشته از لوله‌های آهنی برای انتقال حرارت موتورخانه‌ها و شوفاژها استفاده می‌شد. این لوله‌‌ها به مرور دچار فرسودگی و زنگ زدگی می‌شدند. هرچند سال یک‌بار نیاز به تعمیرات داشتند و رسوب حاصل از زنگ زدگی مسیر این لوله‌ها را مسدود می‌کرد. در لوله‌کشی‌های روکار از لوله‌های پلاستیکی مقاوم استفاده می‌شود که علاوه بر مقاومت بالا، مشکلات لوله‌های توکار قدیمی مثل رسوب‌گیری را ندارند.

تنها ضعف لوله کشی روکار ظاهر آن است که نمای خوبی روی کار ندارد. برای جبران این ضعف می‌توان برخی قسمت‌ها را روکار و بقیه‌ی قسمت‌ها را توکار انجام داد. در این صورت در صورت بروز مشکل، قسمت کم‌تری ازساختمان درگیر می‌شود. هرچند اگر لوله‌کشی روکار توسط نیروهای حرفه‌ای انجام شود، نحوه‌ی قرارگیری لوله‌ها به صورتی طراحی می‌شود که کم‌ترین تاثیر منفی را روی ظاهر ساختمان داشته باشد.

سایر دوره های آموزشگاه سفیر قرن:  دوره آموزش نصب سیستم اعلام حریق

لوله کشی روکار فقط منحصر به ساختمان‌های قدیمی نیست. در ساختمان‌های نوساز نیز برای کم‌کردن هزینه‌های ساخت به جای لوله‌کشی توکار از روش روکار استفاده می‌کنند. در این‌صورت علاوه بر بهره‌مند شدن از مزایای این  روش، کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها نیز خواهند داشت.

نکات مهم در لوله کشی روکار

  • در لوله کشی روکار به دلیل استفاده همزمان از لوله‌ی سرد و گرم لازم است، بین این لوله‌ها فاصله‌ی مناسب رعایت شود.
  • بهترین نوع لوله‌ی مورد استفاده برای لوله‌کشی روکار، لوله‎ های پنج لایه و لوله‌های پکس هستند. این لوله‌ها به دلیل مقاومت بالا و انعطاف پذیری مناسب بهترین انتخاب برای لوله کشی روکار هستند. همچنین دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی‌شوند و در برابر فشار مقاومت بسیار بالایی دارند.
  • برای این‌که ظاهر این لوله‌ها روی کار حفظ شود، بهتر است به صورت زوج استفاده و درانتهای کار نیز حتما با داکت مناسب پوشیده شوند
  • اگر در ساختمانی که قبلا از شوفاژ استفاده می‌شده، قصد لوله کشی روکار پکیج دارید حتما  لوله‌های شوفاژ را از رسوب تخلیه و سپس مسدود کنید. لوله‌های شوفاژ باید کاملا از مسیر دسترسی خارج شوند.

استفاده از لوله‌کشی توکار پکیج یک روش جایگزین برای روش‌های قدیمی گرمایشی است. این کار حتما باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده انجام شود تا علاوه بر رعایت نکات ایمنی، ظاهر مناسب و زیبایی نیز داشته باشد.

مراحل آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری

همانطور که می‌دانید، آموزش لوله کشی پکیج روکار از چند مرحله مختلفی تشکیل شده است؛ اولین موردی که قبل از انجام لوله‌ کشی باید به آن توجه داشته باشید، مکان‌هایی که باید در آن پکیج نصب شود و همچنین نقشه ساختمان است. از آن‌جایی که باید بهترین مسیر و فضا برای لوله کشی انتخاب شود، حتما شرایط، محیط و نقشه ساختمان را برای انتخاب بهترین مسیر بررسی کنید. در مرحله بعد، باید یک طرح کلی از شبکه لوله کشی پکیج و محل اتصال لوله‌ها (به صورت دقیق) بکشید.

مرحله بعد، نوبت به اندازه‌گیری دقیق و حضوری مسیرهای لوله کشی می‌رسد. در این مرحله باید اندازه مسیرها را به درستی و دقیق به دست آورده و برای خرید لوله‌های متناسب با آن اقدام کنید. بعد از انجام کارهای گفته شده در بالا و آشنایی با نحوه لوله کشی روکار پکیج دیواری می‌توانید کار خود را آغاز کنید. در صورت بروز هرگونه اشتباه در هر یک از این مراحل، فرآیند لوله کشی روکار پکیج با مشکل مواجه می‌شود؛ به همین دلیل است که توصیه می‌شود در تمامی مراحل دقت بالایی داشته باشید و محاسبات و بررسی‌ها را به صورت دقیق انجام دهید.

نحوه آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری برای افراد مبتدی

به طور کلی، آموزش لوله کشی برای افراد مبتدی باید با دقت بالاتری ارائه شود؛ از آن‌جایی که لوله کشی یکی از کارهای مهم و فنی است، حتما باید آموزش آن با دقت بالایی ارائه شود تا افراد مبتدی هم بتوانند با استفاده از آن آموزش، کار خود را پیش ببرند. این آموزش‌ها برای افراد مبتدی تقریبا به صورت 0 تا 100 ارائه می‌شود. همین مسئله باعث می‌شود که آن فرد مبتدی تمامی مراحل را از 0 تا 100 با دقت بالایی آموزش ببیند و در صورت تمایل وارد بازار کار شود.

در این آموزش‌ها تمامی نکات مربوط به آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری به فرد مبتدی گفته می‌شود. برای مثال، جنس، طول، نوع و همچنین متراژ مناسب لوله برای مکان‌های مختلف معرفی می‌شود تا بتوانید با استفاده از آن نکات، به فرد ماهری تبدیل شده و وارد بازار کار شوید.

 آموزش لوله کشی پکیج روکار

مراحل آموزش پیشرفته لوله کشی روکار پکیج دیواری به صورت حرفه ای

در آموزش حرفه ای لوله کشی روکار پکیج دیواری فرد دیگر در سطح مبتدی قرار ندارد و باید با نکات مهم‌تر و کلیدی‌تری آشنا شود. در مراحل آموزش، به شما گفته می‌شود که باید از لوله‌های کم‌قطرتر استفاده کنید؛ این کار به دلیل روکار بودن لوله کشی انجام می‌شود و از آن‌جایی که لوله‌ها قابل مشاهده هستند و به صورت توکار قرار نمی‌گیرند، از نظر ظاهری نیز اهمیت بالایی دارند.

پیشنهاد می‌شود که در آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری و اجرای آن، لوله کشی را در فضاهایی که قابلیت مشاهده کمتری دارند انجام دهید؛ این کار علاوه بر اینکه از صدمه‌دیدن لوله‌ها جلوگیری می‌کند، بلکه موجب حفظ زیبایی محیط می‌شود. معمولا به افراد مبتدی برای آموزش لوله کشی روکار، مواردی مانند حفظ زیبایی محیط گفته نمی‌شود اما در این مرحله و سطح حرفه‌ای، باید تمامی موارد مربوط به این نوع لوله کشی به فرد گفته شود.

بعد از گذراندن این مرحله، به راحتی می‌توانید وارد بازار کار شوید و درآمد خوبی داشته باشید. بدون شک درآمد لوله‌ کش حرفه‌ای بسیار بالاتر از لوله کش مبتدی است و به همین دلیل پیشنهاد می‌شود که حتما به دنبال حرفه‌ای شدن در این حوزه باشید. از طرفی دیگر، دریافت و انجام کار توسط لوله کش حرفه‌ای بسیار راحت‌تر از دریافت و انجام کار توسط لوله کش مبتدی است.

پیش نیازهای آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری

برای آموزش صفر تا صد لوله کشی روکار پکیج دیواری به پیش‌ نیاز خاصی احتیاج نخواهید داشت. البته باید به یک‌سری نکات توجه داشته باشید؛ برای مثال، چه در آموزش و چه در حین انجام کار، باید بهترین مسیر را برای لوله کشی انتخاب کنید. از آن‌جایی که این لوله کشی به صورت روکار است و تاثیر زیادی بر روی زیبایی محیط می‌گذارد، بهتر است مسیری را انتخاب کنید که دید کمتری داشته باشد.

نقشه ساختمان یکی از مواردی است که باید قبل از انجام لوله کشی با آن آشنا باشید. آشنایی با نقشه ساختمان یکی از موارد ضروری برای فرد لوله کش است؛ برای انجام لوله کشی و انتخاب بهترین مسیر و طرح شبکه لوله کشی، ابتدا باید نقشه ساختمان موردنظر را بررسی کنید.

یادگیری لوله کشی روکار پکیج دیواری مناسب چه کسانی است؟

به طور کلی آموزش روش انجام لوله کشی روکار پکیج برای تمامی افرادی که به این شغل علاقه دارند، مناسب است. از آن‌جایی که بازار کار لوله کشی در کشور ایران از موقعیت خوبی برخوردار است، افرادی که به دنبال کار هستند هم می‌توانند بر روی لوله کشی حساب باز کنند. در صورتی که شما هم به دنبال یادگیری مهارت‌های لوله کشی هستید، بدون شک دیدن آموزش‌های مربوط به این حوزه، به شما کمک زیادی می‌کند.

در سال‌های گذشته، کارآموزان زیادی در حوزه تاسیسات با یادگیری لوله کشی، وارد بازار کار شدند. در صورتی که علاقه‌ای برای ورود به بازار این کار ندارید، می‌توانید لوله کشی را برای رفع مشکلات خانه خود نیز یاد بگیرید. در این صورت، می‌توانید مشکلاتی که برای تاسیسات و لوله ساختمانتان به وجود می‌آید را با هزینه بسیار کمی برطرف کنید.

با توجه به اینکه آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری کار زمان‌بری نیست، افراد مبتدی هم می‌توانند در زمان نسبتا کوتاهی با لوله کشی آشنا شوند و خود را برای ورود به بازار کار آماده کنند. تمامی افرادی که قصد دارند کارهای مربوط به لوله کشی ساختمان و خانه خود را انجام دهند، می‌توانند با استفاده از آموزش اتصالات لوله کشی روکار پکیج دیواری نکات مربوط به آن را یاد بگیرند.

بازار کار، آینده شغلی و درآمد لوله کشی روکار پکیج و شوفاژ

در سال‌های اخیر، درآمد لوله کشی روکار پکیج و شوفاژ رشد نسبتا خوبی داشته و بسیاری از افراد را برای ورود به بازار این کار ترغیب کرده است. از آن‌جایی که پکیج و شوفاژ بیشترین استفاده را دارند، آینده شغلی لوله کشی روکار پکیج و شوفاژ را می‌توان درخشان تصور کرد. از آن‌جایی که بسیاری از ساختمان‌ها و خانه‌ها از شوفاژ استفاده می‌کنند، آموزش لوله کشی روکار شوفاژ هم می‌تواند گزینه مناسبی برای ورود به بازار کار باشد؛ بعد از فراگیری این آموزش، به راحتی می‌توانید تمامی لوله کشی‌های روکار شوفاژ را انجام دهید.

در صورتی که به دنبال ورود به بازار کار هستید و با تاسیسات و لوله کشی آشنایی دارید، یکی از بهترین انتخاب‌ها برایتان همین لوله کشی روکار پکیج و شوفاژ است. بازار کار، آینده شغلی و درآمد این حوزه می‌تواند برای بسیاری از لوله‌ کش‌های ماهر، راضی‌کننده باشد.

جمع‌بندی

در این مقاله به بررسی آموزش لوله کشی روکار پکیج دیواری و نکات مربوط به آن پرداختیم. با استفاده از آموزش‌های مربوط به لوله کشی، می‌توانید در این حوزه اطلاعاتی را به دست آورید و در صورت تمایل وارد بازار کار شوید.

آموزشگاه سفیر قرن بر گزار کننده دوره های آموزش تعمیرات پکیج دیواری و آموزش تعمیرات کولر گازی است. برای آشنایی با سر فصل های این دوره می توانید صفحه دوره را مشاهده کنید و در صورت داشتن سوال با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

شماره تماس :  ۶۶۹۰۹۰۷۵-۶۶۹۰۹۰۷۶- ۰۹۱۲۳۰۸۴۶۳۲

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha