مجهزترین مرکز آموزشی

آموزش لوله کشی روکار پکیچ دیواری

  0
 2473

با پیشرفت علم و تکنولوژی روش‌های جدیدی برای تامین گرمای ساختمان‌ها طراحی شده‌است. روش‌های قدیمی مثل بخاری نفتی یا گازی و شوفاز‌های گازوئیلی جایشان را به پکیج‌های دیواری داده‌اند. این پکیج‌ها که با آب کار می‌کنند، جایگزین خوبی برای بخاری‌هایی هستند که از سوخت‌های فسیلی استفاده می‌کردند.

چراپکیج‌‌ ها را جایگزین بخاری ‌ها کنیم؟

دلایل مختلفی برای جایگزینی پکیج‌ها با بخاری‌‌های قدیمی وجود دارد. اول اینکه پکیج‌ها خطر کم‌تری دارند و احتمال نشت گاز‌های سمی از آن‌ها وجود ندارد. هم‌چنین افزایش قیمت برخی از سوخت‌ها در چند سال اخیر ، باعث افزایش هزینه در استفاده از وسایل قدیمی شده‌است. هرچند از ظاهر مناسب و یکدست‌تر پکیج‌ها هم نباید غافل شد. مجموعه‌ی این عوامل باعث شده‌است که استفاده از پکیج‌ها در ساختمان‌ها بسیار رایج شود.

آموزش لوله کشی روکار پکیچ دیواری

شروع جایگزینی پکیج

با در نظر گرفتن موارد گفته شده جاگزین‌کردن پکیج‌ با بخاری‌های قدیمی منطقی به‌ نظر می‌رسد. برای شروع این جایگزینی، ابتدا باید مسیر مناسب برای لوله‌کشی مشخص شود. به دلیل این‌که سیستم پکیج با روش‌های قدیمی متفاوت است، باید لوله کشی جدید و مخصوص این‌کار انجام شود. برای انجام این کار از لوله‌ کشی روکار استفاده می‌شود به صورتی که  لوله‌ها و تاسیسات از روی دیوارها عبور می‌کنند.

لوله کشی روکار چه مزایایی نسبت به لوله کشی توکار دارد؟

  • در لوله کشی توکار در صورت بروز ترک یا شکستگی در قسمتی از لوله‌ها، نشت آب باعث خرابی بخشی از کف یا سقف ساختمان خواهد شد.
  • در صورت نشت آب، برای تعمیر لوله‌ی معیوب، باید قسمتی که لوله دچار شکستگی شده‌است تخریب شود. هزینه‌ی تخریب و بازسازی این بخش، چند برابر هزینه‌ی تعمیر لوله‌ی معیوب است.
  • در گذشته از لوله‌های آهنی برای انتقال حرارت موتورخانه‌ها و شوفاژها استفاده می‌شد. این لوله‌‌ها به مرور دچار فرسودگی و زنگ زدگی می‌شدند. هرچند سال یک‌بار نیاز به تعمیرات داشتند و رسوب حاصل از زنگ زدگی مسیر این لوله‌ها را مسدود می‌کرد. در لوله‌کشی‌های روکار از لوله‌های پلاستیکی مقاوم استفاده می‌شود که علاوه بر مقاومت بالا، مشکلات لوله‌های توکار قدیمی مثل رسوب‌گیری را ندارند.

تنها ضعف لوله کشی روکار ظاهر آن است که نمای خوبی روی کار ندارد. برای جبران این ضعف می‌توان برخی قسمت‌ها را روکار و بقیه‌ی قسمت‌ها را توکار انجام داد. در این صورت در صورت بروز مشکل، قسمت کم‌تری ازساختمان درگیر می‌شود. هرچند اگر لوله‌کشی روکار توسط نیروهای حرفه‌ای انجام شود، نحوه‌ی قرارگیری لوله‌ها به صورتی طراحی می‌شود که کم‌ترین تاثیر منفی را روی ظاهر ساختمان داشته باشد.

لوله کشی روکار فقط منحصر به ساختمان‌های قدیمی نیست. در ساختمان‌های نوساز نیز برای کم‌کردن هزینه‌های ساخت به جای لوله‌کشی توکار از روش روکار استفاده می‌کنند. در این‌صورت علاوه بر بهره‌مند شدن از مزایای این  روش، کاهش قابل توجهی در هزینه‌ها نیز خواهند داشت.

نکات مهم در لوله کشی روکار

  • در لوله کشی روکار به دلیل استفاده همزمان از لوله‌ی سرد و گرم لازم است، بین این لوله‌ها فاصله‌ی مناسب رعایت شود.
  • بهترین نوع لوله‌ی مورد استفاده برای لوله‌کشی روکار، لوله‎های پنج لایه و لوله‌های پکس هستند. این لوله‌ها به دلیل مقاومت بالا و انعطاف پذیری مناسب بهترین انتخاب برای لوله کشی روکار هستند. همچنین دچار پوسیدگی و زنگ زدگی نمی‌شوند و در برابر فشار مقاومت بسیار بالایی دارند.
  • برای این‌که ظاهر این لوله‌ها روی کار حفظ شود، بهتر است به صورت زوج استفاده و درانتهای کار نیز حتما با داکت مناسب پوشیده شوند
  • اگر در ساختمانی که قبلا از شوفاژ استفاده می‌شده، قصد لوله کشی روکار پکیج دارید حتما  لوله‌های شوفاژ را از رسوب تخلیه و سپس مسدود کنید. لوله‌های شوفاژ باید کاملا از مسیر دسترسی خارج شوند.

استفاده از لوله‌کشی توکار پکیج یک روش جایگزین برای روش‌های قدیمی گرمایشی است. این کار حتما باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده انجام شود تا علاوه بر رعایت نکات ایمنی، ظاهر مناسب و زیبایی نیز داشته باشد

آموزشگاه سفیر قرن بر گزار کننده دوره های آموزش تعمیر پکیج دیواری است. برای آشنایی با سر فصل های این دوره می توانید صفحه دوره را مشاهده کنید و در صورت داشتن سوال با کارشناسان ما تماس بگیرید. 

شماره تماس :  ۶۶۹۰۹۰۷۵-۶۶۹۰۹۰۷۶- ۰۹۱۲۳۰۸۴۶۳۲

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha