مالیات بر حقوق چیست؟

  0
 42

مالیات بر حقوق یا همان مالیات دستمزد یکی از انواع مالیات است و زیرمجموعه مالیات مستقیم به شمار می‌رود. به‌طورکلی می‌توان گفت همه افرادی که در داخل کشور به‌عنوان کارگر یا کارمند فعالیت می‌کنند، باید مبلغی را به‌عنوان مالیات به دولت بپردازند. مقدار آن نیز با توجه به درآمد یا حقوق هر سال تغییر می‌کند. این تغییرات معمولاً به عوامل مختلفی مانند شرایط اقتصادی کشور، سیاست‌های دولت و تغییرات قوانین مالیاتی بستگی دارد. مالیات حقوق نقش مهمی در تأمین منابع مالی دولت ایفا می‌کند و از درآمد حاصل از اینآن، دولت قادر به تأمین نیازهای عمومی و اجرای طرح‌ها و پروژه‌های مختلف می‌شود. در ادامه این مطلب از سفیر قرن با این نوع از مالیات و نحوه محاسبه آن بیشتر آشنا می‌شویم.

معافیت مالیات حقوق

تعریف مالیات بر حقوق

مالیات حقوق، همان‌طور که از نام آن پیداست، به مقدار مالیاتی گفته می‌شود که افراد مختلف باید بسته به شرایط و شغل خود به دولت پرداخت کنند. این مبلغ پرداختی بسته به حقوق فرد، شرایط اشتغال و بیمه‌های اجتماعی او می‌تواند متغیر باشد. در قوانین مالیات، تعریف مشخصی برای هر یک از گروه‌های پرداخت‌کننده مالیات وجود دارد. طبق ماده ۸۲ قانون مالیات‌ها که به‌صورت دوره‌ای بازنگری و به‌روزرسانی می‌شود، منظور از این مالیات درآمدی است که یک فرد حقیقی در قبال ارائه خدمات و انجام کار، به یک فرد ثانویه ( فرد حقیقی یا حقوقی) پرداخت می‌کند.

 پرداخت مالیات حقوق الزامی است و تمام مشمولان باید آن را پرداخت کنند. این مالیات نه‌تنها یک ابزار مالیاتی برای تأمین درآمد دولت است؛ بلکه نقش مهمی در تنظیم توازن مالیاتی و تأمین نیازهای عمومی جامعه دارد. میزان مالیات و قوانین مربوط به آن بسته به قوانین مالیاتی، سیاست‌های دولت و شرایط اقتصادی کشور تغییر می‌کند و توسط دولت اعلام می‌شود.

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق

اغلب برای محاسبه مالیات‌بردرآمد مواردی مانند لیست حقوق دستمزد، تاریخ پایان کار و دیگر فاکتورهای مرتبط در نظر گرفته می‌شود. باتوجه‌به این موارد می‌توان مقدار مالیات پرداختی را به طور دقیق تعیین کرد. توجه داشته باشید که لیست حقوق دستمزد شامل محاسبه مالیات بر اساس حقوق دریافتی از کارفرما و درنظرگرفتن تمامی مزایا و پاداش‌های دریافتی است. منظور از تاریخ پایان کار نیز آخرین روز کاری به‌عنوان تاریخ پایان کار در لیست مالیات حقوق در نظر گرفته می‌شود. این تاریخ در محاسبه مالیات و تخصیص درآمد تأثیرگذار است.

لازم به ذکر است که برای محاسبه راحت و دقیق مالیات‌بردرآمد، از نرم‌افزارهایی مانند Salary استفاده می‌شود. این نوع نرم‌افزار برای تسهیل محاسبات و ارائه آنلاین لیست مالیات حقوق مورداستفاده قرار می‌گیرد. این نرم‌افزارها معمولاً ویژگی‌هایی مانند امنیت بالا، سرور قوی و امکان محاسبات آنلاین را دارند. با مراجعه به سایت my.tax.gov.ir، افراد می‌توانند به نرم‌افزار مالیات حقوق (Salary) دسترسی پیدا کنند.

همچنین برنامه‌ها و پلتفرم‌های مختلفی برای محاسبه مالیات‌بردرآمد و حقوق موجود است که افراد می‌توانند با کمک آنها میزان مالیات را به‌صورت آنلاین و دقیق محاسبه کنند. این اپلیکیشن‌ها معمولاً از الگوریتم‌ها و فرمول‌های مالیاتی مربوط به هر کشور استفاده می‌کنند تا محاسبات را انجام دهند. شیوه کار با این برنامه‌ها به شرح زیر است:

 • برای محاسبه کاربر باید مبلغ درآمد خود را در فیلد مربوط وارد کند
 • با دریافت اطلاعات وارد شده، نرم‌افزار مالیات حقوق محاسبات لازم برای تعیین هزینه تمام شده فعالیت‌ها را انجام می‌دهد
 • با استفاده از فرمول‌ها و الگوریتم‌های مربوط به مالیات در هر کشور، نرم‌افزار مبلغ مالیاتی که باید پرداخت شود را محاسبه می‌کند
 • در آخر کاربر می‌تواند گزارش مالیاتی خود را مشاهده کرده و در صورت نیاز، اصلاحات لازم را انجام دهد
 • این اپلیکیشن‌ها علاوه بر محاسبه مالیات، ممکن است امکاناتی مانند تولید گزارش‌های مالیاتی، ثبت اطلاعات برای دوره‌های مختلف و پیگیری تغییرات قوانین مالیاتی را نیز ارائه دهند

نحوه محاسبه مالیات حقوق بازنشستگان

باتوجه‌به تعریف مالیات حقوق، حقوق بازنشستگان معاف از پرداخت مالیات است. بر اساس ماده ۹۱ درآمد حاصل از حقوق بازنشستگان مشمول مالیات نمی‌شود. حقوق بازنشستگان از استثناهای مالیاتی مشخصی برخوردار هستند و اغلب قوانین مالیات محلی و ملی این قوانین را تعیین می‌کنند. هرچند که حقوق بازنشستگان از پرداخت مالیات معاف است، اما این مسئله ممکن است تحت‌تأثیر قوانین و مقررات مالیاتی متغیر باشد و تغییراتی در آنها اعمال شود؛ بنابراین، بهتر است بازنشستگان باتوجه‌به قوانین مالیاتی جدید و تغییرات احتمالی، از تغییرات ممکن در وضعیت مالیاتی خود آگاه باشند.

مالیات بر حقوق

نحوه محاسبه مالیات حقوق گارگران و کارمندان

برای محاسبه مالیات بر حقوق کارگران و کارمندان فرمول و قوانینی وجود دارد، فرمول محاسبه مالیات یک کارمند یا کارگر با حقوق ماهیانه 19 میلیون تومان عبارت‌اند از:

 • محاسبه مشمول مالیات: حقوق مشمول مالیات = حقوق کل - (مبلغ معافیت مالیاتی + مبلغ معافیت توانمندسازی)، برای مثال  19,000,000 - (10,000,000 + 0) = 9,000,000 تومان
 • محاسبه مالیات در پله اول: مالیات در پله اول = حقوق مشمول مالیات * (درصد مالیات پله اول / 100)، به عنوان مثال  9,000,000 * (10 / 100) = 900,000 تومان
 • محاسبه مالیات در پله دوم: مبلغ باقی‌مانده مشمول مالیات = حقوق مشمول مالیات - حداقل مشمول مالیات پله دوم
 • مالیات در پله دوم = مبلغ باقی‌مانده * (درصد مالیات پله دوم / 100) به عنوان مثال  (9,000,000 - 5,000,000) * (15 / 100) = 600,000 تومان
 • جمع مالیات حقوق: مجموع مالیات حقوق = مالیات در پله اول + مالیات در پله دوم، برای مثال 900,000 + 600,000 = 1,500,000 تومان

بنابراین، مالیات حقوق و دستمزد برای این کارمند مبلغ 1,500,000 تومان است.

نحوه محاسبه مالیات حقوق مناطق آزاد

افراد حقیقی یا حقوقی که در مناطق آزاد تجاری فعالیت می‌کنند مشمول معافیت مالیات حقوق هستند. این معافیت شامل هر نوع فعالیت اقتصادی، اعم از شغلی، استخدامی، اخذ پروانه تأسیس یا بهره‌برداری از واحدهای تولیدی و صنعتی مرتبط با مجوزهای کسب‌وکار می‌شود. البته از سال ۱۳۹۹ به بعد، معافیت درآمد حقوق کارکنان شاغل در مناطق آزاد لغو شده است. توجه داشته باشید که منظور از مناطق تجاری آزاد شامل کیش، قشم، چابهار، انزلی، ارس، ماکو، و اروند است. این معافیت به مدت ۱۵ سال قابل‌اجرا است و مشاغلی که ۱۵ سال از تأسیس آنها می‌گذرد باید مالیات پرداخت کنند. همچنین افرادی که بیش از ۱۵ سال از فعالیت آنها در مناطق آزاد می‌گذرد نیز باید طبق قوانین و مقررات، مالیات پرداخت کنند. البته طبق برخی مصوبات این معافیت به ۲۰ سال نیز افزایش می‌یابد.

 لازم به ذکر است که برخورداری از این معافیت قوانین و ضوابط خاص خود را دارد. به‌عنوان‌مثال افرادی که در این مناطق اقدام به ثبت شرکت می‌کنند نباید فعالیتشان را به مناطق دیگر انتقال دهند. یعنی برای معاف شدن از مالیات شرکت باید در این مناطق ثبت شود و فعالیت‌های آن در این مناطق ادامه یابد. البته حقوق‌بگیران و شاغلین مناطق آزاد طبق قوانین جدی ملزم به پرداخت مالیات بوده و جزو موارد مشمول مالیات حقوق نیستند.

نحوه محاسبه مالیات بر حقوق مناطق کمتر توسعه یافته

باتوجه‌به قوانین مالیاتی، در مناطق کمتر توسعه‌یافته، نرخ مالیات بر حقوق از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش می‌یابد. حتی در برخی مناطق نیز تخفیف ۵۰ درصدی اعمال می‌شود. به همین منظور و برای آگاهی از این مناطق باید با اداره دارایی تماس بگیرید و تأییدیه رسمی دریافت کنید. همچنین می‌توانید با اداره مالیات و هیئت وزیران تماس بگیرید و یا از طریق شرکت‌های اینترنتی فعال در این زمینه اقدام کنید. هیئت وزیران می‌توانند مناطقی که از این تخفیف بهره‌مند هستند را معرفی کنند.

مالیات اضافه کاری

این نوع مالیات نیز جزو موارد مشمول مالیات حقوق است و بر اساس میزان ساعات کار اضافه در یک دوره زمانی خاص، برای کارکنان اعمال می‌شود. میزان مالیات بر اضافه‌کاری ممکن است متغیر باشد و بسته به قوانین مالیاتی کشور و برخی شرایط دارد. در بسیاری از کشورها، میزان این مالیات معمولاً بیشتر از میزان مالیات‌بردرآمد عادی است. همچنین، برخی کشورها ممکن است مقررات خاصی برای مالیات بر اضافه‌کاری در تایم شب یا تعطیلات داشته باشند که می‌تواند میزان این نوع مالیات را تغییر دهد.

 علاوه بر این طبق تعریف مالیات حقوق، ممکن است کارفرمایان و کارکنان از مزایای خاصی در ارتباط با پرداخت مالیات بر اضافه‌کاری برخوردار شوند. این مزایا شامل تخفیفات یا سایر تسهیلات مالیاتی است. به همین منظور و برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به سامانه مالیات بر حقوق مراجعه کنید.

موارد مشمول مالیات حقوق

طبق قوانین و مقررات کشور بیشتر مشاغل و کسب‌وکارها مشمول پرداخت مالیات حقوق هستند. لیست مشاغل و کسب‌وکارهایی که مشمول پرداخت مالیات هستند هر سال به روز می‌شود و افراد برای اطلاع از قوانین جدید حتماً باید به منابع معتبر مراجعه کنند. در ادامه مواردی که مشمول پرداخت مالیات‌بردرآمد هستند را بیان می‌کنیم:

 • درآمد حاصل از ساعات اضافه کاری
 • عیدی دریافتی
 • حق فرزند
 • کمک هزینه عائله مندی
 • پاداش های مربوط به پایان هر سال کاری
 • مبالغ مربوط به خرید خواروبار و نیازهای روزمره
 • دریافت فوق العاده از بابت سختی شرایط آب و هوایی
 • پرداختی‌های مربوط به حق شیر به مادران شیرده.
 • هزینه‌های دریافتی بابت ماموریت و کارهای فوق العاده
 • پاداش‌ها و امتیازات مربوط به سواد آموزی.
 • کمک هزینه خواروبار و مسکن در دوران بیماری
 • خسارت بابت اخراج از کار

لطفاً توجه داشته باشید که این فهرست ممکن است با توجه به قوانین و مقررات مالیاتی تغییر کند، بنابراین همواره به آخرین مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه مراجعه کنید.

پرداخت مالیات حقوق

مشاغل معاف از مالیات حقوق

برخی از مشاغل باهدف حمایت از بخش‌های خاص اقتصادی و اجتماعی، از پرداخت مالیات معاف هستند. در ادامه مشاغلی که مشمول معافیت مالیات حقوق هستند را به طور خلاصه معرفی می‌کنیم:

 • پزشکان و متخصصان: افرادی که خدمات پزشکی، به‌خصوص در مناطق محروم و به بیماران مستضعف ارائه می‌دهند.
 • نویسندگان و شاعران: افرادی که به نوشتن کتاب و سرودن شعر مشغول هستند؛ این معافیت به‌منظور حمایت از فعالیت‌های فرهنگی و هنری ارائه می‌شود.
 • ورزشکاران حرفه‌ای: قهرمانان ورزشی که در مسابقات شرکت می‌کنند.
 • نقاشان و هنرمندان تصویری: افرادی که در زمینه نقاشی و هنر تصویری فعالیت می‌کنند.
 • بازیگران و هنرمندان تئاتر: افرادی که در زمینه اجرای نمایش و تئاتر فعال هستند.
 • کارمندان سازمان‌های ملی و بین‌المللی: برخی از کارمندان سازمان‌هایی که فعالیت‌هایشان به نحوی با اهداف ملی یا بین‌المللی مرتبط است.
 • موسیقی‌دانان کلاسیک: افرادی که در زمینه موسیقی کلاسیک فعالیت دارند.
 • مربیان و سرمربیان ورزشی: افرادی که در زمینه ورزشی فعالیت می‌کنند.
 • دانشجویان دانشگاه‌های دولتی و خصوصی: دانشجویان تحصیلات تکمیلی و کارشناسی در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی از پرداخت مالیات معاف هستند.
 • دانشجویان دانشگاه‌های خارجی: افرادی که در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل می‌کنند.
 • برخی از معلمان و فرهنگیان: معلمان و فرهنگیانی که در زمینه‌های خاص فعالیت دارند.

توجه داشته باشید که این لیست ممکن است باتوجه‌به قوانین مالیاتی کشور و شرایط خاص تغییر کند. برای اطلاع از آخرین تغییرات می‌توانید به قوانین مالیاتی جاری و مشاوران مالیاتی مراجعه کنید.

تفاوت مالیات حقوق کارمندان دولتی و کارمندان غیر دولتی

در اکثر کشورها میزان مالیات حقوق بر اساس درآمد و سایر فاکتورهای مشخص شده توسط قوانین مالیاتی تعیین می‌شود. این مالیات شامل همه مشاغل دولتی و غیردولتی است و نوع شغل تأثیری در مقدار مالیات ندارد. به‌عنوان‌مثال در کشور ما میزان مالیات بر حقوق کارگران با سایر افراد و مشاغل متفاوت است.

معمولاً در طراحی سیستم مالیاتی، فاکتورهایی مانند درآمد سالانه، وضعیت تأهل، تعداد افراد تحت تکلف و سایر موارد مشابه در محاسبه مالیات در نظر گرفته می‌شوند. به همین دلیل تفاوت مالیات حقوق کارمندان دولتی و کارمندان غیردولتی مستقیماً تحت‌تأثیر این عوامل قرار دارد. فاکتورهایی که در تعیین میزان مالیات کارمندان دولتی و غیردولتی در نظر گرفته می‌شوند به شرح زیر است:

 • میزان درآمد: کارمندان با درآمد بالاتر، بدون توجه به وابستگی به دولتی یا غیردولتی بودن، مبلغ بیشتری از درآمد خود را به‌عنوان مالیات پرداخت می‌کنند،.
 • مزایای مالیاتی خاص: برخی از کشورها فواید مالیاتی خاصی برای گروه‌های خاص (مانند کارمندان دولتی یا کسانی که در برخی از صنایع خاص کار می‌کنند) در نظر می‌گیرند. این مزایا ممکن است به‌نوعی تفاوتی ایجاد کنند.
 • سایر عوامل متغیر: عواملی مانند میزان خدمت سابق، تعداد افراد تحت تکلف، استفاده از تخفیفات مالیاتی مرتبط با خانوار و وضعیت تأهل نیز در محاسبه مالیات تأثیرگذار هستند.

چه کسی مالیات بر حقوق را محاسبه میکند؟

در اکثر موارد مسئولیت محاسبه و کسر مالیات بر حقوق از درآمد کارکنان به عهده کارفرمایان است. کارفرما موظف است مبلغ مالیات را مستقیماً از حقوق و دستمزد کارکنان کسر کرده و سپس آن را به حساب اداره مالیات واریز کند. کارفرما بر اساس درآمد و سایر فاکتورهای مرتبط با هر یک از کارکنان، مقدار مالیات را محاسبه می‌کند. این مقدار شامل درآمد ناخالص، تخفیفات مالیاتی و سایر عوامل مشخص شده در قوانین مالیاتی است. پس از تعیین این مقدار کارفرما موظف است مبلغ محاسبه شده از مالیات را به‌صورت کسری، از حقوق و دستمزد کارکنان کم کند. این مبلغ به‌عنوان کسر مالیات یا تأیید مالیات (Tax Withholding) نیز شناخته می‌شود.

 پس از کسر مالیات از حقوق کارکنان، کارفرما موظف است این مبلغ را به حساب اداره مالیات واریز کند. این انتقال اطلاعات و پرداخت ممکن است از طریق برنامه‌های مالیاتی آنلاین یا به‌صورت دستی انجام شود. در بسیاری از کشورها، کارفرما موظف به ارائه اظهارنامه‌های مالیاتی به مسئولان مالیاتی است. این اظهارنامه‌ها شامل جزئیاتی از کسرهای مالیاتی از حقوق کارکنان و دیگر اطلاعات مالیاتی مرتبط می‌شود.

جریمه عدم پرداخت مالیات حقوق

اگر مالیات بر حقوق پرداخت نشود یا پرداخت آن به تعویق بیفتد، این کار جریمه‌هایی به همراه دارد. همچنین عدم درج قیمت روی کالاها، عدم تکمیل اطلاعات صورت‌حساب و سایر تخلفات مرتبط با مالیات بر ارزش‌افزوده نیز جریمه‌هایی به همراه دارد. علاوه بر این عدم تسلیم اظهارنامه مالیاتی مربوط به مالیات حقوق و دستمزد نیز می‌تواند منجر به پرداخت جریمه شود. این جریمه معمولاً به‌صورت درصدی از مالیات معین محاسبه می‌شود.

همچنین اگر شخص یا یک شرکت گزارش درآمدهای مالیاتی خود را به سازمان مالیات ندهد، در این صورت باید جریمه پرداخت کند. مقدار این جریمه نیز مشابه جریمه اظهارنامه مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی است. اگر شخص مدارک مربوط به مالیات عملکرد را به‌موقع به سازمان مالیات ارسال نکند در این حالت نیز ملزم به پرداخت جریمه می‌شود.

جریمه دیگری که برای برخی افراد اعمال می‌شود، جریمه عدم ارسال ترازنامه و صورت‌حساب سود و زیان است. این جریمه‌ها و تخلفات ممکن است بسته به قوانین و مقررات مالیاتی مختلف تغییر کنند. به همین دلیل بهتر است افراد، سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌موقع اقدام به پرداخت مالیات حقوق و درآمد کنند تا مشمول جریمه نشوند. این قوانین و جریمه‌ها توسط سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می‌شود و هر سال مقدار و مقررات آن نیز تغییر می‌کند. به همین منظور برای آگاهی از آخرین قوانین مربوط به این حوزه باید به وب‌سایت رسمی این سازمان یا سامانه مربوط به آن مراجعه کنید.

وظایف کارفرمایان در خصوص پرداخت مالیات بر حقوق

طبق تعریف مالیات حقوق و بر اساس بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی و اصلاحات در قوانین مالیات حقوق و دستمزد، کارفرمایان باید بسته به تعداد حقوق‌بگیران و کارکنان خود، مالیات پرداخت کنند. به دلیل عدم تطابق سامانه مالیات بر حقوق با این تغییرات، سازمان امور مالیاتی موظف به بازنویسی سامانه، برای اجرای مفاد جدید شده است. به همین منظور کارفرمایان می‌توانند از سامانه مالیات حقوق، درخواست محاسبه مالیات بر حقوق را ارسال کنند. به‌این‌ترتیب آنها می‌توانند مقدار مالیات‌ها را محاسبه کرده و در صورت لزوم مشکلات را رفع کنند. پس از انجام محاسبات کارفرما باید طی ده روز مابه‌التفاوت را پرداخت کند. در صورت عدم پرداخت در مهلت تعیین شده، کارفرما موظف به پرداخت جریمه است.

نحوه پرداخت مالیات حقوق

افراد و مشاغلی که جزو موارد مشمول مالیات حقوق هستند باید برای پرداخت مالیات خود به سامانه مودیان مراجعه کنند. برای این کار و جهت ثبت اطلاعات خود و ورود به سامانه الکترونیکی مالیاتی، باید در این سامانه یعنی سایت tp.tax.gov.ir ثبت‌نام کرده و یک پنل کاربردی برای خود ایجاد کنید. پس از ورود به سامانه، باید اطلاعات مالیاتی خود را در قسمت مخصوص وارد کنید. این اطلاعات شامل درآمد حقوقی و دستمزد، مزایا و سایر موارد مالیاتی مرتبط با حقوق است. توجه داشته باشید که این اطلاعات باید به‌درستی و بادقت زیاد وارد شود تا در محاسبه مقدار مالیات خطایی رخ ندهد.

مقدار مالیات بر اساس قوانین و مقررات مالیاتی محاسبه می‌شود. پس از واردکردن اطلاعات مالیاتی، سامانه محاسبات لازم را انجام داده و مبلغ مالیات پرداختی را به شما نشان می‌دهد. بر اساس قوانین و مقررات، ممکن است موظف به ارسال لیست حقوق و دستمزد خود به سازمان امور مالیاتی باشید. این لیست شامل جزئیات درآمد حقوقی و دستمزد، مزایا و سایر اطلاعات مالیاتی مرتبط است. پس از محاسبه مقدار مالیات شما موظف هستید آن را در مدت تعیین شده پرداخت کنید تا مشمول جریمه نشوید.

نکات مهم و کاربردی درباره مالیات بر حقوق

مالیات حقوق یا درآمد مبلغی است که هر سال سازمان امور مالیاتی مقدار آن را تعیین می‌کند. این مبلغ در موعد مقرر پس از تکمیل و تسلیم اظهارنامه مالیاتی از حساب کارگر یا کارمند برداشت شده و به‌حساب دولت واریز می‌شود. به مجموع دریافتی‌های کارگر یا کارمند از جمله حق مسکن، حق اولاد و... درصدی مالیات تعلق‌گرفته و باید در مهلت تعیین شده پرداخت شود. در این میان مقدار مالیات بر حقوق کارگران با کارمندان و دیگر افراد متفاوت است. همچنین مقدار مالیاتی که کارمندان دولتی و غیردولتی پرداخت می‌کنند نیز با یکدیگر متفاوت بوده و طبق قوانین و مقررات خاصی محاسبه می‌شود. تعیین نوع و مقدار مالیات‌ها بر عهده سازمان امور مالیاتی کشور است.

افراد موظف هستند هر ماه لیست مالیات بر حقوق را ارسال کنند. اگر شخص به‌موقع این لیست را ارسال نکند باید مبلغی را به‌عنوان جریمه به دولت پرداخت کند. لازم به ذکر است که در برخی موارد مالیات حقوق و دستمزد شامل بخشودگی نیز می‌شود. حتی گاهی اوقات معافیت مالیات حقوق به پنجاه‌درصد نیز می‌رسد. البته این تخفیف به افرادی که در مناطق محروم فعالیت می‌کنند تعلق می‌گیرد. همچنین، بخشودگی‌های دیگری نیز وجود دارد که بسته به شرایط مودیان تعیین شده و طبق قوانین مالیاتی اعمال شود.

توجه داشته باشید که برای آگاهی از این بخشودگی‌ها باید به سامانه مربوط به قوانین مالیاتی مراجعه کنید. همچنین می‌توانید از مشاوران مالیاتی کمک بگیرید. علاوه بر این شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند نیز می‌توانند در محاسبه مقدار مالیات و قوانین مربوط به آن به شما کمک کنند. نکته مهم دیگر این است که همه افراد حقیقی و حقوقی باید در سامانه مالیات حقوق و دستمزد ثبت‌نام کرده و لیست مالیاتی خود را به‌موقع ارسال کنند. اگر انجام این کار به تأخیر بیفتد طبق قانون افراد حقیقی و حقوقی ملزم به پرداخت جریمه هستند.

سامانه مالیات بر حقوق

جمع‌بندی

در این مطلب از سفیر قرن در مورد مالیات حقوق یا مالیات درآمد صحبت کردیم. همچنین سعی کردیم قوانین مالیاتی مربوط به انواع فعالیت‌ها، مشاغل معاف از مالیات یا مشمول پرداخت، سامانه ارسال لیست مالیات بر حقوق، نحوه ورود به سامانه ارسال لیست، مالیات اضافه‌کاری و… را بیان کنیم. باتوجه‌به مطالب ذکر شده در بالا افراد و سازمان‌ها می‌توانند برای محاسبه مقدار مالیات خود از نرم‌افزارهای مخصوص این کار کمک بگیرند.

همچنین در سامانه مالیاتی کشور جداولی وجود دارد که مبالغ و درصد نرخ‌های مالیاتی را نشان می‌دهد. این جداول نیز در تعیین مقدار و نوع مالیات به افراد حقیقی و حقوقی کمک می‌کنند. لازم به ذکر است که برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید به مشاوران ما در سفیر قرن مراجعه کنید.

اشتراک :
مقالات مرتبط با دوربین مداربسته
بازار کار و آینده شغلی برقکاری ساختمان
بازار کار و آینده شغلی برقکاری ساختمان

بازار کار برق کار ساختمان به نسبت بقیه شغل ها وضعیت خوبی دارد و میزان درآمد شما از شغل برقکاری ساختم ...

بهترین نرم افزار های تدوین فیلم
بهترین نرم افزار های تدوین فیلم

در این مقاله از سفیر قرن به معرفی و بررسی بهترین نرم افزارهای ادیت و تدوین فیلم و ویدئو پرداختیم. نر ...

حسابداری مدیریت هزینه چیست؟
حسابداری مدیریت هزینه چیست؟

حسابداری مدیریت هزینه، فرایند برنامه ریزی و کنترل بودجه کسب و کار است. اما چگونه می توان آن را انجام ...

مودلایت Mood Lighting چیست؟
مودلایت Mood Lighting چیست؟

مود لایتینگ یا نورپردازی خُلقی نوعی از نورپردازی است که تاثیرات مثبتی بر احساسات افراد دارد. در این ...

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


با عضویت در خبرنامه الکترونیکی از آخرین اخبار شروع کلاس و تخفیف ها با خبر شوید...