مجهزترین مرکز آموزشی

هارد مناسب برای دوربین مدار بسته و دستگاه DVR و NVR چیست؟

  0
 3430

انتخاب هارد دیسک مناسب برای دستگاه DVR

در این مقاله به بررسی هارد دیسک مناسب برای دستگاه DVR خواهیم پرداخت . شاید اولین سوالی که به ذهن برسد این است که هارد دوربین مداربسته کجاست ؟ هارد های قابل استفاده در دستگاه های ضبط کننده (DVR) از نوع داخلی (Internal) و با درگاه ارتباطی (SATA) هستند .از این نوع هارد دیسک ها در کامپیوتر های خانگی نیز مورد استفاده قرار میگردد. به این نکته توجه داشته باشید که از هارد های خارجی(External) برای ضبط دوربین مناسب نیستند و تنها میتوان از آن ها برای پشتیبانی گیری استفاده نمود.

به دلیل تنوع های بالا در انتخاب هارد مناسب دوربین مداربسته سعی کنید تا حد امکان از هارد دیسک دوربین مداربسته هایی با کیفیت بالا استفاده  می شود،  بدین منظور از برند های معتبر همراه با گارانتی خرید نمایید. 

کدام هارد مناسب دوربین مداربسته است؟

برند های معتبر و معروف هارد مناسب دوربین مداربسته در بازار شامل برند Western Digital و SEAGATE هستند که هر دو از شرکت های تولید کننده بزرگ هارد دیسک در جهان اند. این شرکت ها هارد دیسک هایی با کیفیت و ماندگاری بسیار بالا تولید و به بازار عرضه می کنند. که می توان هارد مناسب دوربین مداربسته را از محصولات این شرکت ها انتخاب نمود. از این هاردها می توانیم در دوربین های مدار بسته گردان نیز استفاده کنیم. اگر می خواهی با دوربین مدار بسته گردان آشنا شوید حتما مقاله دوربین ptz چیست؟ سفیر قرن را مطالعه کنید.

باید توجه داشته باشید که با گذشت زمان و استفاده مکرر، از کیفیت هارد کاسته می شود بنابر این بهتر است از ابتدا در خرید آن دقت بیشتری به خرج دهید و هرگز به علت قیمت پایین تر از هارد های Refurbished یا رفرش شده(تعمیر شده یا مرجوعی) استفاده ننمایید تا از صرف هزینه های مجدد اجتناب گردد. 

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته در آموزشگاه سفیر قرن کلیک کنید.

چه عواملی در انتخاب هارد مناسب برای dvr موثر است؟

در انتخاب هارد مناسب دوربین مداربسته عوامل مختلفی تاثیر گذار هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

طول زمان تصویربرداری

واضح است که هر چه تعداد دوربین های مداربسته و زمان فیلم های ضبط شده بیشتر باشد، به فضای بیشتری برای ذخیره سازی نیاز خواهد بود. امروزه با مکانیزم تشخیص حرکتی، می توان زمان ضبط تصاویر را کاهش داد.

میزان حرکت موجود در تصویر

با استفاده از روش های فشرده سازی تصاویر، تصاویر مشابه در یک توالی حذف و ظرفیت فیلم برداری بیشتر می شود. هر قدر میزان حرکت و تغییرات در محیط فیلم برداری بیشتر باشد، فضای بیشتری برای ذخیره اطلاعات نیاز خواهد بود.

نوع و مقدار فشرده سازی

روش های فشرده سازی می توانند این امکان را به وجود آورند که با کمترین افت کیفیت، حجم فیلم های ضبط شده کاهش یابد. کاهش بیشتر حجم فیلم نیز امکان پذیر است ولی در این صورت کیفیت آن کاهش می یابد به طوری که جزییات قابل تشخیص نمی باشد. امروزه بیشتر دستگاه های DVR و NVR از کدک های فرمت H.264 که یکی از پیشرفته ترین فرمت های فشرده سازی تصاویر دریافتی از دوربین مداربسته است، استفاده می کنند.

کیفیت تصاویر ضبط شده

هرچه رزولوشن تصویر ضبط شده بیشتر باشد، فضای بیشتری را در هارد دیسک دوربین مداربسته اشغال می کند. در مقابل هر چه کیفیت تصاویر را پایین تر بیاوریم، حجم آن کمتر خواهد شد. از طرفی کاهش رزولوشن تصویر باعث از دست رفتن جزییات تصویر می شود که در اکثر مواقع توصیه نمی شود.

سرعت دوران

حداقل سرعت دوران 5400 دور در دقیقه می باشد، میزان پیشنهادی ما برای هارد دوربین مدار بسته، 5400 تا 7200 دور در دقیقه است. بالا بودن سرعت دوران یك هارددیسک نشان دهنده بالا بودن سرعت ذخيره و بازيابی اطلاعات است. درصورتيکه از دوربین های با کیفیت و تنظیمات DVR با کیفیت بالا استفاده می نمایید، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یك هارددیسک بسیار حائز اهمیت است.

سرعت جستجو

حداقل سرعت جستجوی هارد مناسب برای DVR حدود 8ms و یا پائین تر است. مقدار پیشنهادی ما 8ms تا  9ms می باشد. متوسط سرعت جستجو بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد. سرعت جستجو به سرعت پیدا نمودن یک بخش خاص از اطلاعات ذخيره شده، در یك درایو اطلاق می شود. اكثر کاربران در زمان انتخاب هارد برای دوربین به موضوع فوق توجه نمی کنند.

اندازه بافر

حداقل اندازه بافر 16 مگابایت و مقدار پیشنهادی ما در انتخاب هارد مناسب برای DVR، ت32 و 64 مگابایت است. بافر يک حافظه Cache بر روی درايو می باشد که اطلاعات بطور موقت در آن ذخيره می شود. در صورتيکه پردازنده مجددا درخواست آنان را داشته باشد بافر آن را بازگردانی می کند.

ظرفیت هارد دیسک

در DVR های قدیمی از هاردهای IDE استفاده می شد که به دلیل محدودیت حافظه، زمان ضبط تصاویر پایین بود. در DVR های جدید که از هاردهای SATA نیز پشتیبانی می کنند، حجم بیشتر بوده و فیلم های بیشتری ذخیره می شوند. حداقل ظرفیت هارد دوربین مدار بسته 250 گیگا بایت می باشد. مقدار پیشنهادی برای هارد دستگاه dvr دوربین مدار بسته ، 1 تا 2 ترابایت است.


بیشتر بخوانید : طرز کار دوربین مداربسته تحت شبکه


فرمت هارد برای دوربین های مداربسته چگونه باید باشد؟

روش های فشرده سازی می توانند این امکان را به وجود آورند که با کمترین افت کیفیت، حجم فیلم های ضبط شده کاهش یابد. کاهش بیشتر حجم فیلم نیز امکان پذیر است ولی در این صورت کیفیت آن کاهش می یابد به طوری که جزییات قابل تشخیص نمی باشد. امروزه بیشتر دستگاه های DVR و NVR از کدک های فرمت H.264 که یکی از پیشرفته ترین نوع فرمت هارد برای دوربین مدار بسته است ، استفاده می کنند.

انواع هارد دستگاه dvr دوربین مداربسته

هارد دیسک های شرکت WESTERN Digital در بازار وجود دارند که به تازگی با توجه به عملکرد آنها در رنگ های مختلف بنفش، سفید و … عرضه می شوند. که می توان هارد مورد نیاز برای دوربین مدار بسته را از بین محصولات این شرکت انتخاب نمود .در ادامه به معرفی خصوصیات آنها می پردازیم:

  • هارد دیسک لیبل سفید WESTERN

هارد دیسک های با لیبل سفید معمولا  از کیفیت خوبی برخوردارند و اغلب برای کامپیوتر های خانگی مناسب هستند. استفاده از این نوع هارد به عنوان هارد مناسب دوربین مدار بسته  پیشنهاد نمی شود زیرا کامپیوتر های معمولی در روز نهایتا تا 8 ساعت کارکرد دارند اما دوربین مدار بسته به صورت 24 ساعته فعالیت دارند در نتیجه این نوع هارد پاسخگوی این حجم از تبادل اطلاعات و کارکرد نیست.

  • هارد دیسک لیبل بنفش(WESTERN)

هارد دیسک های بنفش شرکت وسترن دیجیتال مختص کاربری های Surveillance یا همان نظارتی هستند که به طور ویژه جهت استفاده در دستگاه ضبط دوربین مدار بسته تولید شده اند. این هارد مناسب دوربین مداربسته بوده و در ظرفیت های 1 تا 6 ترابایت به بازار عرضه می گردند و امکان استفاده 24 ساعته بدون هیچگونه نقصی را دارند.

  • هارد دیسک لیبل مشکی و قرمز (WESTERN)

هارد دیسک های با لیبل مشکی و قرمز وسترن دیجیتال بسیار قدرتمند بوده و کاربری های گوناگونی دارند و می توان از آنها در انواع کامپیوتر های خانگی و سرورهای پیشرفته و همچنین سیستم های نظارتی مدار بسته استفاده نمود.

  • هارد دیسک لیبل مشکی-سفید(SEAGATE)

همزمان با ارائه هارد دیسک لیبل بنفش توسط شرکت WESTERN DIGITAL، شرکت سیگیت مدل Surveillance را معرفی نمود که دارای لیبل های مشکی-سفید است و کارکردی مشابه هارد های لیبل بنفش وسترن دیجیتال دارد و میتوان آن را جز هارد مناسب دوربین مداربسته برشمرد.

هارد دیسک مناسب برای دستگاه DVR


جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزش هوشمند سازی ساختمان در آموزشگاه سفیر قرن کلیک کنید.


مزایای استفاده از هارد برای ذخیره سازی تصاویر در دوربین های مداربسته

از مهمترین مزیت های استفاده از هارد های ذخیره سازی در دوربین های مداربسته میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • داشتن فضای زیاد برای ذخیره اطلاعات

هارد دیسک های کامپیوترهای معمولی برای خواندن و نوشتن اطلاعات محدودی طراحی شده اند. در مقابل تفاوت هارد دوربین با کامپیوتر در این است که از هارد دوربین مداربسته در تمام روزهای سال و به صورت 24 ساعته در حال ذخیره تصویر هستند. به همین علت نوع این هاردها با هاردهای معمول تفاوت دارد. %90 هاردهای DVR برای ذخیره تصاویر و %10 آن برای بازخوانی و نمایش تصاویر ضبط شده استفاده می شود. هارد مناسب برای DVR فضای بیشتری برای ذخیره، دوام بیشتر و امنیت بالایی دارد.

  • قابل اطمینان بودن

هد و سیلندر یک وسیله معمولی ذخیره اطلاعات ممکن است در مقابل حجم زیاد اطلاعات که از چندین دوربین به صورت همزمان به آن ارسال می شود، خراب شود. هارد مناسب برای DVR کارکرد مطمئنی دارد و خراب نمی شود.

  • عملکرد کم هزینه

هارد مناسب دوربین مداربسته ، انرژی الکتریکی کمی مصرف می کنند و دمای آن ها هنگام فعالیت شبانه روزی، بالا نمی رود. در نتیجه به دستگاه DVR آسیب وارد نمی کنند.

  • قیمت مناسب

قیمت نقش مهمی در انتخاب هارد دیسک مناسب سیستم مداربسته مناسب برای DVR دارد. هارد دوربین مداربسته چون با مصرف امنیتی و نظارتی ساخته شده اند، ممکن است گران تر به نظر برسند. در حالیکه تفاوت زیادی بین قیمت هارد دیسک های معمولی با هارد دیسک های DVR وجود ندارد. همچنین تفاوت قیمت بین هاردهای با ظرفیت مختلف، چشم گیر نیست.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha