مجهزترین مرکز آموزشی

رزولوشن عکس و روش‌های افزایش رزولوشن تصویر

  0
 1832

یکی از دغدغه‌های عکاسان بعد از عکاسی، کیفیت مربوط به عکس است. احتمالا شما هم که در حال حاضر مشغول خواندن این مطلب در سفیر قرن هستید، تا به حال برایتان پیش آمده باشد، عکس‌هایی گرفته‌اید که نیاز به کیفیت و رزولوشن بالاتری داشته باشد و برایتان سوال باشد که چگونه می‌توان کیفیت آن را افزایش داد. یا بخواهید کیفیت عکس‌های قدیمی را بهتر کنید. در این مطلب همراه سفیر قرن باشید تا بدانید چگونه می‌توان رزولوشن عکس را بالا برد.

رزولوشن عکس چیست؟

شاید بارها شنیده باشید که می‌گویند رزولوشن تصویر پایین است. این رزولوشن در واقع میزان جزئیات موجود در یک عکس را به شما نشان می‌دهد. رزولوشن در یک عکس به عوامل مختلفی بستگی دارد، از دقت در فوکوس دوربین تا سنسور و کیفیت لنز دوربین همگی می‌تواند منجر به کاهش یا افزایش رزولوشن عکس شوند.

در صورتی که قصد داشته باشید یک عکس را چاپ کنید، موارد دیگری هم در رزولوشن نهایی تصویرتان مانند اندازه عکس، کیفیت چاپ و... نیز تاثیر می‌گذارند. زمانی که در مورد رزولوشن از عکاسان می‌پرسید، اولین چیزی که به نظرشان می‌رسد این است که تعداد پیکسل هر عکس را افزایش دهند. اما در نظر داشته باشید اگر افزودن تعداد پیکسل‌ها در کیفیت عکس شما تاثیری نداشته باشید، عملا این افزایش پیکسل بی‌فایده است. افزایش رزولوشن عکس معمولا کار راحتی نیست اما می‌توان با در نظر داشتن یک سری از مهارت‌ها، کیفیت تصویر را بهبود بخشید.


دوره آموزش فتوشاپ مقدماتی و پیشرفته سفیر قرن


اهمیت رزولوشن تصویر و روش‌های افزایش آن

یک عکس باکیفیت، هنر عکاسی شما را به تصویر می‌کشد. اگرچه بسیاری از نرم افزارهای ویرایش عکس قادر هستند تعداد پیکسل‌های یک عکس را بالا ببرند اما مهم جزئیات است. اگر پیکسل‌ها را بالا ببرید در حالی که همچنان جزئیات تصویر مشخص نباشد، چه فایده‌ای در رزولوشن تصویر دارد؟ مسلما هیچ!

با توجه به نوع نرم افزاری که در آن قصد ادیت و ویرایش عکس را دارید، شاید گاهی لازم باشد یک عکس با فوکوس عالی را به عکسی با کیفیتی پایین تبدیل کنید. برای بالا بردن رزولوشن تصویر و تعداد پیکسل‌های آن می‌توانید از فرایند UPsampling استفاده کنید. روال انجام فرایند آپ سمپلینگ در فوتوشاپ بسیار راحت است. در ادامه خواهید دید:

بالا بردن رزولوشن تصویر در فوتوشاپ

 ابتدا عکس را در فوتوشاپ باز کنید. سپس از بخش image گزینه image size را انتخاب کنید. ابعاد پیکسلی که در اینجا مد نظر دارید، وارد کرده و گزینه upsampling را فعال کنید. با توجه به مدل عکس شاید نیاز باشد کمی عکس را sharpen کنید. فوتوشاپ محبوب‌ترین نرم افزار برای upsampling محسوب می‌شد، اما شما می‌توانید از نرم افزارهای دیگری که این قابلیت را دارند، استفاده کنید.

روش دیگری که می‌توانید در فوتوشاپ امتحان کنید، انتخاب گزینه filter سپس sharpen و در نهایت گزینه smart sharpen است که چند گزینه را برایتان باز می‌کند. در این پنجره می‌توانید تنظیمات کلی در سه بخش preset ،shadow و highlight را تغییر دهید. در نهایت با تغییراتی که انجام می‌دهید، با فعال بودن گزینه Preview می‌توانید تغییرات را مشاهده کنید. اگر تغییراتی که روی تصویر اعمال شد، تصویر مناسبی ایجاد کرد، ok را بزنید و تنظیمات را ذخیره کنید. در صورتی که از تغییرات اعمال شده راضی نبودید، می‌توانید از بخش file گزینه undo smart sharpen را بزنید و تغییرات را برگردانید. در نهایت با انتخاب گزینه‌های file وسپس save می‌توانید عکس‌ها را ذخیره کنید.

بالا بردن رزولوشن تصویر در فوتوشاپ

بالا بردن رزولوشن تصویر در genuine fractals

نرم افزار معروف و قدیمی genuine fractals یکی از نرم افزارهای مخصوص آپ سمپلینگ تصویر است. اگر فوتوشاپ ندارید، می‌توانید با این نرم افزار امتحان کنید.

بالا بردن رزولوشن تصویر در GIMP

یکی دیگر از نرم افزارهای معروف و رایگانی که در بازار وجود دارد و فرایند آپ سلینگ را انجام می‌دهد، برنامه gimp است. در این برنامه نیز به سادگی در فوتوشاپ می‌توانید کیفیت تصویر را بالا ببرید. علاوه بر gimp گزینه‌های زیادی برای عکاسی وجود دارند که بدون نیاز به توانایی خاص، کیفیت تصویر را با آپ سمپلینگ بالا می‌برد. البته نتیجه خوبی ارائه می‌دهد، ولی تصاویر با لبه‌های تند و تیز خروجی می‌دهد که می‌توانید با sharpening روی عکس نتیجه بهتری به دست آورید.

بالا بردن رزولوشن تصویر در GIMP

بالا بردن کیفیت تصویر در ON1resize

این نرم افزار، گزینه‌های پیشرفته بیشتری نسبت به دو نرم افزار بالا دارد و یکی از بهترین نرم افزارها و عصای دست عکاسان است. البته نسخه جدید فوتوشاپ توانسته به خوبی جایگزین این برنامه شود. برای بالا بردن تصویر در این برنامه، عکس شفافی در انتظارتان خواهد بود که در نهایت نیاز به sharpening دارد. در این برنامه جزئیات بیشتری نسبت به فوتوشاپ می‌توانید مشاهده کنید.

بالا بردن کیفیت تصویر در ON1resize

بالا بردن کیفیت تصویر در photo enlarger

سایت‌های آنلاین زیادی وجود دارد که می‌توانند به صورت آنلاین خدماتی از جمله بالا بردن کیفیت تصویر را انجام دهند. با وجودی که برخی از آن‌ها پولی هستند، ولی همچنان می‌توانید از نمونه‌های رایگانی مثل photo enlarger بهره مند شوید. نسبت به سایر برنامه‌ها به جز فوتوشاپ این برنامه می‌تواند عملکرد قابل قبولی داشته باشد.

بالا بردن کیفیت تصویر در photo enlarger

شاید می‌توان به بالا بردن رزولوشن تصویر بعد از عکاسی امیدوار بود اما هنوز بهترین راه داشتن یک تصویر با رزولوشن بالا، انداختن حرفه‌ای عکس است. برای این کار بایستی تکنیک‌های عکاسی را بلد باشید تا بتوانید عکس‌های فوق‌العاده کیفیت بالا را ثبت کتید. یک سه پایه با تنظیم سرعت شاتر روی سریع‌ترین حالت خود، می‌تواند عکس‌های باکیفیتی از شما ثبت کند. فوکوس را تنظیم کنید و از ایزوی بالا استفاده نکنید. می‌توانید عکس‌هایتان را به صورت پانوراما بگیرید و تعداد پیکسل‌ها با یکی از روش‌هایی که گفتیم، بالا ببرید.

علاوه بر نرم افزارهای معرفی شده در این مقاله، می‌توانید با شرکت در دوره آموزش افتر افکت سفیر قرن مهارت‌های ویرایش و افزایش کیفیت تصاویر را بیاموزید. همچنین می‌توانید از دوره  عکاسی مقدماتی تا پیشرفته سفیر قرن استفاده کنید تا تبدیل به عکاس حرفه‌ای شوید.

راه دیگری که می‌توانید برای بالا بردن رزولوشن تصویر پیش بگیرید، تنظیم عمق میدان است. روش دیگر، عکاسی‌های مختلف از زاویه‌های متفاوت از سوژه است که در نهایت این عکس‌ها را در نرم افزارهای ویرایش عکس، تنطیم کرده، نویز عکس را روی آن پایین می‌آورد و جزئیات را بهتر می‌کنند. در نظر داشته باشید بهترین راه تغییرات، در مقدار کوچک و به تدریج است. با تغییرات کوچک می‌توانید به نتایج طبیعی و زیبا برسید. به این ترتیب می‌توانید تاری عکس‌هایتان را با این روش‌ها بالا ببرید. جزئیاتی از تصویر که از بین رفته است، قابل برگشت نیستند، اما می‌توانید با عکسی که در اختیار دارید، بهترین رزولوشنی که می‌تواند کیفیت تصویر را بالا ببرد، کاری کرد که وضوح آن بهتر شود.

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha