مجهزترین مرکز آموزشی

کابل شبکه چیست ؟

  0
 1334

کابل شبکه چیست؟

کابل شبکه یا کابل LAN یکی از مهمترین اجزای یک شبکه کامپیوتری و کابل شبکه صنعتی به حساب می آید که برای انتقال داده از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر استفاده می شود.در واقع کابل شبکه رابط بین دستگاه ها در شبکه است که فقط میتواند صفر و یک(جریان و ولتاژ الکتریکی) را منتقل کند. در  شبکه های محلی از کابل  شبکه به عنوان محیط انتقال و به منظور ارسال اطلاعات استفاده می گردد. متداولترین نوع کابلهای چهار زوجی که در انتقال اطلاعات استفاده می گردد، کابل های بهم تابیده می باشند. کابلهای UTP بصورت چهار زوج 100 اهمی می باشد که هر دو زوج بهم تابیده شده اند. کابل های شبکه میتوانند به صورت کواکسیال ، فیبرنوری و بهم تابیده شده باشند.

بررسی تخصصی انواع کابل شبکه یا کابل LAN 

کابل شبکه یا کابلLAN  به 3 نوع کلی تقسیم می شوند که در ادامه به معرفی و بررسی انواع کابل شبکه یا کابل LAN خواهیم پرداخت:

 • کابل های زوج تابیده شده
 • کابل های فیبر نوری
 • کابل های کواکسیال

کابل های زوج تابیده‌شده یا  TP (Twisted pair )

اقتصادی ترین و پرکاربرد ترین کابل شبکه  یا کابل  LAN ، کابل های زوج به هم تابیده یا زوج تابیده شده هستند. این نوع کابل ها هزینه کمتری از سایر کابل ها دارند، نصب آن‌ها راحت است و ابزاری که برای نصب آن ها لازم است چندان گران نیستند. کابل های زوج تابیده ‌شده به دو نوع کلی شیلددار (STP) و بدون شیلد تقسیم می‌شوند (UTP).
این نوع کابل ها در دهه 1990 به تدریج جایگزین کابل های کواکسیال شدند. سرعت انتقال داده در این کابل ها در ابتدای این دهه حدود 10 مگابیت بر ثانیه بود .کابل های  CAT3  و در حال حاضر کابل های زوج تابیده‌شده شده CAT8 توسعه داده شده‌اند که حدود 40 گیگابیت بر ثانیه سرعت دارند. برای اتصال کابل های شبکه TP به تجهیزات دیگر از کانکتورها یا سوکت کابل شبکه RJ-45  استفاده می‌شود. کابل های شبکه زوج تابیده‌شده در استاندارد های مختلفی تولید شده‌اند و با گذشت زمان و بهبود استانداردها، سرعت و پهنای باند آن ها افزایش یافته است.

کابل شبکه چیست و چه ساختاری دارد

کابل های فیبر نوری

کابل فیبر نوری نوعی کابل شبکه است که از یک یا چند رشته الیاف شیشه ای و چندین پوشش عایق محافظ تشکیل شده است. این نوع کابل ها به منظور انتقال داده ها در مسافت های زیاد و با عملکرد بالا ساخته شده اند و در شبکه های بزرگ، دیتاسنترها و زیرساخت های مخابراتی کاربرد دارند. در مقایسه با کابل های سیمی، کابل های فیبر نوری پهنای بیشتر دارند و می‌توانند داده ها را تا مسافت های بالاتری (مانند فاصله دو کشور یا شهر) انتقال دهند. کابل های فیبر نوری در بیشتر سیستم های تلوزیونی، مخابراتی و اینترنتی جهان به کار رفته است.

این کابل ها سیگنال های مخابراتی و داده ها را به صورت پالس هایی نوری حمل می کنند که به وسیله لیزرها و LED های کوچک تولید شده‌اند. این سیگنال ها از طریق رشته هایی شیشه ای منتقل می‌شوند که قطر آن ها در حد موی انسان است. مرکز هر کدام از این رشته ها را هسته (Core) می‌نامند که در واقع محل عبور پالس های نوری است. به دور هسته لایه ای شیشه ای قرار گرفته است که سیگنال های نوری را به درون هسته بازتاب می دهد تا سیگنال ها از بین نروند و بتوانند از درون هسته عبور کنند.

کابل های کواکسیال

کابل های کواکسیال در گذشته بیشترین استفاده را در حوزه شبکه داشتند. در حال حاضر بیشترین استفاده از این کابل ها برای اتصال آنتن تلویزیون یا اتصال انواع LNB به گیرنده های امواج تلوزیونی می باشد، اما در حوزه شبکه های کامپیوتری به ندرت کاربرد دارند. استفاده از کابل های کواکسیال مشکل است و هزینه آن ها از کابل های زوج تابیده‌شده بیشتر است. اما از مزایای این نوع کابل این است که پهنای باند زیادی دارند و نویز زیادی نمی پذیرند. با وجود قیمت بیشتر کابل های کواکسیال هزینه نصب آن ها معقول است زیرا زمان کمتری برای اتصال کانکتورهای آن ها صرف می‌شود. ده‌ها نوع مختلف از کابل های کواکسیال وجود دارند اما ساختار آن ها به یک شکل است. همانطور که در شکل زیر می بینید در مرکز این کابل ها یک سیم مسی قرار دارد. یک نیمه رسانا مانند PVC این هسته را پوشانده است. پس از این عایق یک لایه دیگر مسی یا سیم های بافته شده مسی یا آلومینیومی قرار می گیرند و در آخر روکش کابل این لایه را می پوشاند. این آرایش باعث می‌شود که داده های که از هسته می گذرند از نویز و سیگنال های ناخواسته محافظت شوند. باتوجه به استفاده بیشتر به بررسی جامع تری از کابل های زوج سیم بهم تابیده شده می پردازیم.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزش الکترونیک عملی در آموزشگاه سفیر قرن کلیک کنید.

 

دسته بندی های کابل شبکه

کابل شبکه بهم تابیده شده بر دو اساس فرکانس و نوع حفاظت دسته بندی می شوند

 • فرکانس
 • نوع حفاظت

دسته بندی کابل های شبکه براساس فرکانس

به دلیل آن که میزان فرکانس قابل پشتیبانی در کابل های شبکه متفاوت است ، حجم اطلاعات در حال انتقال هم متفاوت خواهد بود، جهت دسته بندی انواع کابل شبکه  یا کابل LAN از Cat که مخفف شده واژه Category  است استفاده میشود.

 • حداکثر پهنای باند    حداکثر سرعت انتقال    نوع کابل    دسته بندی
 • 16 مگاهرتز    10 مگابیت در ثانیه    UTP    Cat 3
 • 100 مگاهرتز    10/100 مگابیت در ثانیه    UTP    Cat 5
 • 100 مگاهرتز    1000 مگابیت در ثانیه    UTP    Cat 5e
 • 250 مگاهرتز    1000 مگابیت در ثانیه    UTP یا STP    Cat 6
 • 500 مگاهرتز    10000 مگابیت در ثانیه    STP    Cat 6a
 • 600 مگاهرتز    10000 مگابیت در ثانیه    SSTP    Cat 7


انواع کابل شبکه از نظر نوع حفاظت

کابل شبکه یا کابل LAN دارای انواع گوناگونی از لحاظت حفاظت میباشد که رایج ترین آن ها عبارتند از :

 • کابل UTP :    کابل های فاقد غلاف و محافظ
 • کابل STP :    کابل های دارای غلاف و محافظ
 • کابل S-UTP :  کابل های دارای روکش و بدون غلاف و محافظ
 • کابل U-FTP :  کابل های دارای فویل برای حفاظت
 • کابل SFTP :  کابل های دارای غلاف محافظ و روکش فویل

کابل های بهم تابیده دارای انواع بدون شیلد UTP، فویل آلومینیومی FTP و شیلد دار STP و گاهی فویل و شیلد دار SFTP در رنگهای مختلف و با دو نوع ژاکت PVC و LSZH عرضه می شوند که نوع آخری فاقد هالوژن می باشد و در هنگام آتش سوزی دود سمی تولید نمی کند. در کابل کشی در محیطهای پر نویز مانند محیطهای صنعتی و کارخانه ها علاوه بر استفاده از کابلهای STP  می بایستی فاصله کابل شبکه صنعتی  تا کابلهای برق فشار قوی تا حداکثر میزان ممکن رعایت شود.

انواع کابل LAN شبکه

نحوه انتقال دیتا در کابل شبکه به چه صورت است؟

وظیفه رشته های کابل شبکه  یا سیم های کابل شبکه انتقال و دریافت اطلاعات است که نحوه انتقال دیتا در کابل شبکه  به دو صورت انجام می گیرد. 

 • مدل 4 سیم

در مدل 4 سیم دو سیم  از سیم های کابل شبکه برای ارسال دیتا و اطلاعات و دو سیم دیگر از سیم های کابل شبکه هم برای دریافت دیتا استفاده می شود در این حالت پهنای باند حداکثر 100 مگابیت در ثانیه خواهد بود و کابل 4 سیمی بیشتر از 100 مگابیت در ثانیه را ساپورت نمی کند.

 • مدل 8 سیم

در مدل 8 سیمی از 4 سیمی برای ارسال دیتا و از 4 سیم بعید برای دریافت دیتا استفاده می شود . از مدل 8 سیمی برای پهنای باند های بالاتر از 1000 مگابیت در ثانیه استفاده می شود.

ساختار کابل شبکه به چه صورت است؟

ساختار کابل شبکه  دارای 8 رشته سیم می باشند که جهت نویز پذیری کمتر به صورت دو به دو به هم تابیده شده اند . حداکثر طول انتقال اطلاعات در این کابل ها 100 متر میباشد، که در صورت افزایش طول کابل شبکه از تقویت کننده استفاده میکنیم .

رنگ بندی رشته های کابل به شرح زیر می باشد:
 سفید سبز – سبز – سفید نارنجی – نارنجی – سفید آبی – آبی – سفید قهوه ای – قهوه ای

کارایی کابل شبکه در سیتسم های مدار بسته

این سیستم شامل طیف محدودی از کابل های شبکه میباشد. که برای محیط های داخلی از کابل های Cat5 و Cat6 مدل UTP و برای مسیر های طولانی و محیط های بیرونی و صنعتی از کابل های Cat5 و Cat6 مدل SFTP استفاده میشود. تمام موارد مرتبط در دوره آموزش نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه سفیر قرن آموزش داده می شود. 

اشتراک :
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha